Lista winnt@man.lodz.pl
[Lista archiwów] [Inne Listy]

Re: [WINNT] [ ot ] po rootkicie - przechodzenie z trybu Ultra DMA 5 -->

To: winnt@man.lodz.pl
Subject: Re: [WINNT] [ ot ] po rootkicie - przechodzenie z trybu Ultra DMA 5 --> PIO
From: "ACMM-033" <valhalla@interia.pl>
Date: Tue, 11 Mar 2014 20:02:58 +0100

Użytkownik "1634Racine" <1634@Racine.pl> napisał w wiadomości news:531ef875$0$2240$65785112@news.neostrada.pl...
Po wyleczeniu: juz parę razy jeden z dwóch podstawowych kanałów IDE przeszedł samodzielnie z trybu Ultra DMA 5 w tryb PIO. Oczywiście odinstalowuję kanał, po resecie jest znów w porządku. Do następnego wypięcia.

Jakaś rada, jak to doprowadzić do porządku? Może jakiś plik sterownikowy, okołosterownikowy został przy okazji usunięty...?

Ostatnio bujałem z się z tym i rada na to jest taka:
Oczywiście, najpierw przeładowanie sterowników - odinstalowujemy kanały, na których siedzi napęd. Restart, kilka minut na pojnowne wciągnięcie i znów restart (we wła.ściwościach kanału, rzecz jasna, ma być zaznaczone "DMA jeśli dostępne"). Jeśli po restarcie znów będzie PIO, lub byle co powoduje przeskok do tego trybu (sprawdź kabel transmisyjny, czy nie połamany, sprawdź dysk, czy sprawny), to wywołaj edytor Rejestru, klucz HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}, będzie w nim kilka podkluczy, Properties zostawiamy w spokoju, pozostałe, to numery nieco zmienne zależnie od konkretnego systemu, kilka będzie miało opis w stylu "Kontroler IDE jakiś-tam", zostawiamy w spokoju. Ale pozostałe mają opis "Podstawowy/Pomocniczy kanał IDE" nimi się zajmiemy. Dodajemy wartość DWORD (ALT-E,N,D), nadajemy jej nazwę ResetErrorCountersOnSuccess i parametr 1. Powtarzamy to na wszystkich kanałach. Wyszukujemy, albo jak nie ma,ale raczej będą, dodajemy, następujące wartości DWORD i nadajemy im parametr hex ffffffff:
MasterDeviceTimingMode
MasterDeviceTimingModeAllowed
UserMasterDeviceTimingModeAllowed
oraz odpowiednio, w miejsce ciągu Master piszemy ciąg Slave
Powtarzamy to dla każdego kanału.
Upierdliwe to nieco, ale...
Na moim zapasowym laptopie za jasną cholerę nie dało się uaktywnić UDMA. Dopiero wymuszenie w Rejestrze pomogło. WAŻNE - jeśli w sprzęcie (kabel, dysk, kontroler) jest coś niesprawnego, wykonanie tego zabiegu może przyczynić się do uszkodzenia danych! Mówię serio! Także w BIOS musi być włączony odpowiedni tryb, system nie pójdzie wyżej. Jeśli natomiast sprzęt jest sprawny, zastosowanie tego powinno spowodować, że transfer nie przełączy się tak szybko w PIO.
Oczywiście, sterownik UDMA też musi być sprawny, to jasne!
Pytanie - może wystarczyć samo ResetErrorCountersOnSucces? Nie zawsze, dodatkowe parametry zakleszczają niejako osiągnięty efekt. Teraz restart, system teraz powstawia właściwe wartości do kluczy i już powinien być spokój. Istotny jest podklucz zaczynający się ciągiem "User", bez niego zabieg może się nie udać.

--
ACMM-033-PC-GCI-Warszawa.
Spamerstwu i "pytaczom" wstęp do skrzynki email surowo zabroniony!
To, że adres ten jest publiczny i nieodspamiony, nie oznacza, że wolno
wam tu załatwiać się, do tego jest klop, tylko go z szafą nie pomylcie!


<Pop. w Wątku] Aktualny Wątek [Nast. w Wątku>