Lista winnt@man.lodz.pl
[Lista archiwów] [Inne Listy]

Re: [WINNT] Poczta Onet

To: winnt@man.lodz.pl
Subject: Re: [WINNT] Poczta Onet
From: Trybun <MLSCh@jachu.cb>
Date: Mon, 22 Apr 2024 11:19:13 +0200
W dniu 21.04.2024 o 14:14, Grzegorz Niemirowski pisze:
Trybun <MLSCh@jachu.cb> napisał(a):
A w ogóle możliwe jest istnienie dwu identycznych stron w necie?

Co rozumiesz przez "dwu identycznych"? Jeśli chodzi o kod HTML, obrazki itp, to oczywiście mogą być dwie identyczne, albo i milion identycznych. Nic przecież nie uniemożliwia ściągnięcia sobie czyjejś strony i wrzucenie jej na swój serwer. Tak samo jak możesz mieć dwa foldery z takimi samymi plikami, tak samo mogą być dwie takie same strony. Oczywiście będą miały inne adresy, ale będą identyczne.

I jest to dozwolone przez prawo? Oczywiście mam tu na myśli sytuację gdy ktoś zastrzega sobie prawa do własności. Bo jakoś nie może do mnie trafić że Onet godzi się na wykorzystywanie swojego serwisu przez piratów, a nawet jak się nie godzi to nie może nic zrobić.


Z tego co słyszę banki i wszyscy inni zalecają korzystanie tylko z "bezpiecznych" stron - https, i taka właśnie jest strona podawana w odnośniku. Oczywiście nie logowałem się na konto z niej,. ale wygląda ona identycznie z oryginałem.

Tak, zaleca się korzystanie z HTTPS. Z resztą obecnie praktycznie wszystkie strony są już dostępne po HTTPS. W każdym razie to nie jest jakieś magiczne zabezpieczenie przed podszywaniem.

Skoro tak piszesz, ale oni, czyli choćby serwisy bankowe twierdzą że to jest jednym z elementów ochrony. Oczywiście banki korzystają z wieloetapowych zabezpieczeń, ale właśnie https przedstawiają jako jeden z jego elementów.


Nieautoryzowana wobec certyfikatu,. Nie znam się, ale wydaje mi się że jakieś zabezpieczenia przed czymś takim muszą być. Przeglądarka, antywirus i tym podobne programy powinny to wykryć.

Tak, ale w jaki sposób nieautoryzowana? Diabeł tkwi w szczegółach. Podstawowy certyfikat, taki jaki jest np. na mojej stronie, potwierdza zgodność domeny. I tylko tyle! Czyli wchodzisz na stronę grzegorz.net i tam widzisz certyfikat wystawiony na grzegorz.net. Jeśli wejdziesz na przykładową stronę ziemniak.com i ona przedstawi się certyfikatem dla grzegorz.net, to przeglądarka zgłosi błąd. To jest zabezpieczenie przed podstawienie Ci innej strony od tej, którą wpisałeś. Np. w ten sposób, że ktoś przestawi Ci DNS-y albo wstawi gdzieś po drodze jakieś proxy, które będzie coś podmieniało. Natomiast jeśli ja np. skopiuję sobie stronę Onetu i wrzucę ją na swój serwer, to żaden problem nie zostanie wykryty. Wszedłeś na grzegorz.net i widzisz certyfikat grzegorz.net, więc jest zgodność i przeglądarka nic nie wykryje. I tak było na stronie, na którą wszedłeś. Była sobie jakaś domenaoszustow.pl z certyfikatem na domenaoszustow.pl i wszystko się zgadzało, przeglądarka nie protestowała. Dlatego warto pamiętać, że obecność kłódeczki (prawie) nic nie znaczy.

Zawartość strony nie jest w żaden sposób weryfikowana. Jak w ogóle miałoby się to odbywać?

Oprócz weryfikacji domeny może być też weryfikacja właściciela. Na mojej stronie tego nie ma, ale jak wejdziesz na Onet, to zobaczysz, że certyfikat potwierdza, że za stronę odpowiada Ringier Axel Springer Polska Sp z o.o. I to jest realne zabezpieczenie. Na stronie oszustów na pewno nie będzie certyfikatu wystawionego na Axel Springer. Niestety problem jest taki, że nie da się tego sprawdzić automatycznie (nie jest to możliwe), musisz to zrobić ręcznie.


Nie mam pojęcia na czym polega ten certyfikat, ale chyba strona "ziemniak' nie może być utożsamiana z stroną "grzegorz", i chyba na tej podstawie a to antywirus a to przeglądarka czasem blokuje łącze z takim serwisem. Być może to jakaś bzdura w stylu "do mikstury jest potrzebna krew dziewicy" podczas gdy krew starej prostytutki jest równie przydatna, ale sprawia to wrażenie bezpieczeństwa.. Pytanie czy jest to tylko wrażenie czy faktyczne bezpieczeństwo?

<Pop. w Wątku] Aktualny Wątek [Nast. w Wątku>