Lista pecet@man.lodz.pl
[Lista archiwów] [Inne Listy]

Re: [PECET] WXP+W10.

To: pecet@man.lodz.pl
Subject: Re: [PECET] WXP+W10.
From: mirekc <mirekc@interia.pl>
Date: Fri, 14 Apr 2023 07:26:58 +0200
W dniu 13.04.2023 o 23:25, neelix pisze:
----- Original Message ----- From: "mirekc" <mirekc@interia.pl>
Newsgroups: pl.comp.pecet
Sent: Thursday, April 13, 2023 7:15 PM
Subject: Re: WXP+W10.


W dniu 13.04.2023 o 16:24, neelix pisze:
Użytkownik "mirekc" <mirekc@interia.pl> napisał w wiadomości news:u16i2u$32qcf$1@dont-email.me...
W dniu 12.04.2023 o 16:20, neelix pisze:
Mam WXP na HDD1. Zainstalowałem na próbę W10 na HDD2. Chodzi o uruchamianie. Kiedyś jak dołożyłem WXP do W98 (chyba na tym samym HDD) to o ile pamiętam w DOSie miałem wybór który system uruchomić. Teraz uruchamia się ten który jest na pierwszym dysku w biosie. Czy
mam za każdym razem włazić do biosu by zmienić system?
Ja od lat używam tego:
https://gag.sourceforge.net/
Stary program ale skoro masz BIOS powinien się nadać. Zaletą jest to że najprawdopodobniej nic nie będziesz musiał zmieniać w instalacji swoich systemów.
Program ciekawy, ale coś nie polubił W10. WXP uruchomił. Ze 2 razy z oporami i naprawami uruchomił W10. Na partycji pod W10 chyba zrobił kaszankę, bo już nie uruchamia się. Chyba trzeba przeinstalować. Tylko czy pomoże sam format, bo ten chyba nie dotyka MBR. Może tam jest kaszanka? Może trzeba połączyć partycje i wydzielić ponownie? A może naprawa tylko MBR?
Używam GAGa (między innymi) właśnie do uruchamiania WinXP i Win10, więc wiem na pewno że to działa. Poza tym nie robi żadnych zmian na partycjach (poza ewentualnym przestawieniem flagi partycji aktywnej). Natomiast nic nie piszesz co to za „naprawy” były potrzebne i co to były za „opory”, bo podejrzewam że coś jest nie tak. Jeśli raz uruchomił Win10, to powinien uruchamiać zawsze.

O! Masz lepiej przećwiczone to działa. Naprawy nieokreślone. Wiem, że litery partycji W10 nie odpowiadają WXP. C na pewno nie.  Partycje na GAG mam oznaczone: A-dyskietka, B-kolor czarny,  C D E - niebieskie. Nie wiem co znaczą kolory. Opisy takie same. Nie ma żadnych parametrów identyfikacyjnych by do systemów przypisać klawisze 1-9. Przyporządkowałem B C D E do cyfr na pałę i próbowałem uruchamiać. Ikony chyba nie mają znaczenia np. Linux ma D. OS/2 to B, W... to C, ... Uruchamiał się WXP bo był łatwy do namierzenia i zawsze pod czarnym B.

Tam gdzie się wybiera partycje jest jeszcze wybór dysku (cyfry 1 i 2 przy dwóch dyskach). Próbowałeś? Bo jak rozumiem partycja startowa Win10 jest na drugim dysku. Jak wybierasz dysk, to jest takie ważne pytanie, czy zamienić litery dysków. Jeśli przy instalacji Win10 zmieniałeś kolejność dysków w BIOSie to tak, jeśli nie – to nie. Ikony nie mają znaczenia.

[...]
Zainstalowałem ponownie W10. Po uruchomieniu W10 pojawiły się 2 okienka wyboru: W10 i stary W. To tu można zdecydować który system włączyć tylko trzeba czekać podwójnie. Tylko nie wiem, bo jak na drodze do W10 jest możliwość wyboru systemu to czy jak ustawię tam domyślny WXP to czy przy kolejnym włączeniu PC będę miał wybór. Raz pojawił się w DOSie. Czy tak będzie zawsze?

Jeśli już doszedłeś do tego że masz menu startowe Win10 i specjalnie Ci to nie przeszkadza, radziłbym tak zostawić. To jest tak jak Microsoft przewidział. Próby wymuszania startu z poziomu Windows XP mogą być kłopotliwe choćby z tego powodu, że podczas tworzenia XP nikt nie miał Win10 nawet w marzeniach. Menu startowe WinXP służy raczej do alternatywnego uruchamiania Win98.

Domyślny WinXP można ustawić pod warunkiem, że to będzie nadal menu startowe Win10, bez żadnego kombinowania.

Po pierwszej instalacji W10 to który system ma startować prymitywniwe ustawiałem w Biosie wyborem HDD. No i się uruchamiały. WXP jest na HDD1. W10 na HDD2. Teraz jak W10 jest jako domyślny to zmiany do startu HDD miejscami w Biosie nie uruchamiają WXP.  Przy próbie pojawia się komunikat: NTLDR is missing i polecenie Ctrl+Alt+Del czyli restart i znowu to samo. Nie wiem o co chodzi. Awaria czy blokada przez W10?

Widać boot manager Win10 (w tym przypadku nazywa się NT Loader) zainstalował Ci się na pierwszym dysku. Na drugim go nie ma, dlatego po zamianie dysków nic nie startuje.

<Pop. w Wątku] Aktualny Wątek [Nast. w Wątku>