Autor: Tomasz Ganicz (tg_at_bilbo.cbmm.lodz.pl)
Data: Fri 06 Feb 2004 - 10:21:06 MET



Friday, February 6, 2004, 9:26:11 AM, you wrote:

>>Przeprowadzam reakcję. Poza układ wydziela się energia. Energia jest >>równoważna masie. Układ więc traci masę. Tyle, że jest to niemierzalne.

> i dlatego jest dyskusja, bo moze jest to zgodne z prawda to na pewno zbyt
> uproszczone.
> dla przykladu

> podnosze kamien, kamien zwieksza energie potencjalna, energia jest forma
> masy wiec mamy kamien o zwiekszonej masie (za to ciezar sie zmniejsza).

> kurcze, zglosmy sie do Nobla :)

> chyba za bardzo wszystko wymieszalismy :-)

Teraz to troche namieszales. W swietle teorii wzglednosci ten kamien bedzie mial nieco mniejsza mase w trakcie czynnosci podnoszenia, bo bedzie w ruchu w stosunku do twojego ukladu odniesienia. Jak sie zatrzyma to jednak "odzyska" w twoim ukladzie odniesienia z powrotem swoja mase spoczynkowa. Zmiana jego masy bedzie rownowazna energii kinetycznej wynikajacej z jego ruchu, mierzonej w twoim ukladzie odniesienia. W ukladzie odniesienia, który by podazal za tym kamieniem po tym samym torze i z te sama predkoscia masa tego kamienia nie zmieni sie zupelnie. Mozna powiedziec, ze dla ciebie jego masa sie na moment zmieni, a dla niego samego nie ;-)
Energia potencjalna wynikajaca z faktu przebywania tego kamienia w polu grawitacyjnym ziemi nie jest energia wewnetrzna tego kamienia tylko miara oddzialywania ziemi na ten kamien. Kamien jako taki wiec tu energetycznie nic nie zyskuje ani nie traci i dlatego jego masa sie nie zmienia. Te energie nazywa sie potencjalna wlasnie dlatego, ze on wlasciwie, obiektywnie nie istnieje - to jest tylko _mozliwosc_ pojawienia sie rzeczywistej energii kinetycznej wynikajacej z ruchu kamienia wywolanego grawitacja ziemi. Dlatego, dopiero zmiana jego energii wewnetrznej lub wprowadzenie go w ruch powoduje zmiane jego masy. Sa one jednak na tyle male, ze praktycznie niemierzalne przy tego rodzaju "zolwich" predkosciach.

---
Tomasz Ganicz
http://www.ceti.pl/kganicz/poli/kontakt.html

To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Fri 06 Feb 2004 - 11:12:27 MET