Autor: Jerzy Peszke (j.peszke_at_rocketmail.com)
Data: Wed 20 Nov 2002 - 01:31:21 MET



Przepraszam ze zacytuje caly list, ale chcialbym sie ustosunkowac do calosci, gdyz jest bardzo interesujaca.

Nanorurki sa odmiana wegla, a konkretnie fullerenow (nie jednego fullerenu). Twoja nauczycielka nie jest chyba na biezaco z wiadomosciami gdyz nanorurki sa ciagle badane, posiadamy ich zdjecia, dane krystalograficzne opisujace ich budowe itp. Co wiecej wiemy juz iz sa trzy glowne typy nanorurek ktore m. in roznia sie przewodnictwem elektrycznym (metaliczne i polprzewodnikowe). Aby bylo ciekawiej - to potrafimy juz syntezowac nanorurki i to kilkoma metodami. Jest to wiec grupa dosc dobrze poznana aczkolwiek budowa nanorurek cechuje sie bardzo duza roznorodnoscia. Moze to tlumaczyc niechec nauczycieli do zaglebiania sie w temat.
Od kilku miesiecy rozpracowuje problemy zwiazane z przwodnictwem nanorurek. Same w sobie sa faktycznie w srodku puste. Ciekawe wlsciwosci uzyskuja po wprowadzeniu do wewnatrz atomow metali lub gazow szlachetnych. Teoretycznie, w pewnych warunkach maga stac sie nadprzewodnikami w temperaturze pokojowej. Co prawda nikt tego jeszcze nie dokonal aczkolwiek badania trwaja.
Moja drobna uwaga dla Ciebie, nie obraz sie ale gazeta wyborcza nie jest zbyt wiarygodnym zrodlem wiedzy dla mlodego czlowieka chcacego poszerzyc swoje horyzonty. Proponuje Ci "Wiedza i Zycie" oraz "Swiat Nauki". Poczytaj, naprawde warto. Sam zaczynalem od tych czasopism.

Jurek



Do you Yahoo!?
Yahoo! Web Hosting - Let the expert host your site http://webhosting.yahoo.com

To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 08 May 2003 - 14:52:39 MET DST