Lista winnt@man.lodz.pl
[Lista archiwów] [Inne Listy]

Re: [WINNT] [ot] dysk zewn. usb = 4 TB dla windows xp, a co z win xp 64b

To: winnt@man.lodz.pl
Subject: Re: [WINNT] [ot] dysk zewn. usb = 4 TB dla windows xp, a co z win xp 64bit?
From: Olek <olotestSPAMFE@poczta.onet.pl>
Date: Mon, 10 Feb 2020 20:40:31 +0100
W dniu 10.02.2020 o 12:39, jedrek pisze:
"Olek"
Sprzętowo? Jestem pewien, że  Linux na każdej płycie obsłuży dowolnie duży dysk.

Jak już kiedyś nauczę się coś więcej z linuxa, niż przedszkolne uruchomienie z płyty live, to sprawdzę to. Teraz powstaje pytanie jak zrobić eksperyment na granicy tych 2TB gdzie kończy się adresowanie
2,199,023,255,552 Bajtów
Założyć partycję o takim dokładnie rozmiarze i za nią kolejną i dopiero tam zaczać co zapisywać?

No ale jak sprawdzisz gdzie faktycznie się to zapisuje?

Bez sensu na pusty dysk > 2TB w celach testowych najpierw naprać 2TB danych zbliżając się do krytycznej granicy zapisu i czekać aż przekroczymy tą granicę adresowania i dopiero wtedy patrzeć czy danych nam nie niszczy.

Oczekujesz rzetelnych wyników - rób rzetelne badania. Czyli np. zapis zerami całej pierwszej partycji, potem zapis jedynek na drugiej, i żmudne sprawdzanie czy cała pierwsza dalej jest zapisana zerami.

Rozumiem, że dla linuxa musi to także być płyta z procesorem 64bit?

Nie. I nie ma to żadnego związku z procesorami 64 bitowymi. Te niby ograniczenia procesorów 32 bitowych, to tylko ściema marketingowa Micrsoftu, który z premedytacją wkompilował ograniczenie wielkości obsługiwanego RAM w 32 bitowych wersjach swoich systemów.

Ograniczenie wielkości dysku to co innego. XP nie obsługuje formatu GPT tablicy partycji, więc pozostaje mu tylko MBR. Ten z kolei opisuje wielkość partycji liczbą 32 bitową (nie ma to związku z bitowością procesora), a za pomocą liczby 32 bitowej można opisać max 2TB. I chodzi o graniczną wielkość pojedynczej partycji, a nie dysku. Przy dyskach większych od 2TB wystarczy zrobić kila partycji MBR.

https://pl.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

Czy nawet na starych procesorach 32bit też jakimś trikiem linux umie obsłużyć dyski >2TB Linuksowi nie będzie przeszkadzać nawet gdy bios takiej płyty nie rozpoznaje prawidłowo rozmiaru takiego dysku?

Tak, nie będzie przeszkadzać. Gdy już Linuks wystartuje, np. z dyskietki / pendrajwa / płyty CD / innego mniejszego HD, który jest widziany przez BIOS, to już mu nic nie przeszkadza. Jądro Linuksa samo od nowa wykrywa wszystkie dyski i samodzielnie je obsługuje.

Gdzieś mam płytę 486. Gdybym dorwał kontroler SATA na karcie PCI, to pewnie bym podłączył tam dysk z partycją 3 TB.

--
Olek

<Pop. w Wątku] Aktualny Wątek [Nast. w Wątku>