Autor: Piotr Dembski (elion_at_kanzas.net)
Data: Thu 22 Aug 2002 - 11:31:43 MET DST


> Słyszałem że można wyznaczyć pH roztworu za pomocą ogniwa a
> dokładniej różnicy potencjałów.

Wykorzystuje sie to w chemi instrumentalnej. Zajmuje się tym dzial nazwany potencjometria. wykrzystuje się tu zależność miedzy steżeniem ( a ściślej aktywnościa ) oznaczanego jonu w roztworze a potencjałem elektrycznym odpowiedniej elektrody. Polegają one więc na elektromagnetycznych pomiarach stanów możliwie bliskich stanom równowag jakie ustalają się w roztworze badanym. Ponieważ potencjał elektrody względem ogniwa (SEM) złożonego z elektrody wskaxnikowej której potencjał zależy od stężenia oznaczanego jonu oraz elektrody porównawczej której potencjał ma wartość stałą. Obie elektrody są w kontakcie z badanym roztworem.Metody potencjometryczne polegają na pomiarze siły elektromotorycznej ogniwa i dzielą się na dwie grupy:
1) metody bezpośrednie które polegają na wyznaczeni stężenia oznaczanego składnika na podstawie wartości SEM ogniwa 2) miareczkowanie potencjometryczne w którym wyznacza się zmiany SEM odpowiedniego ogniwa.
Metody potencjometryczne można stosować do tych układów które opisane są przez równanie Nertsta, czyli pomiary powinny być przeprowadzone w stanie równowagi a więc bez przepływu prądu rzędu -10do-12A które nie zakłócają stanów równowagi. Takie prądy płyną przy zastosowaniu specjalnych woltomierzy zwanych pehametrami.
wzory:
E1 = E1,0 +( k/n1) * lg ( [Utl1] / [Red1] ) E2 = E2,0 + (k/n2) * lg ( [Utl2] / [Red2] )


To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 08 May 2003 - 14:51:53 MET DST