Autor: MT (arte-mt_at_wp.pl)
Data: Thu 17 Jan 2002 - 22:44:03 MET
Witam.
Dawno nie zaglądałem na listę. Zauważyłem jednak dyskusję na temat mycia butelek PET. Kilka razy się coś takiego pojawiło. Chciałbym wyjaśnić wszystkim zainteresowanym problematykę
Po pierwsze: jak wygląda proces mycia plastikowych butelek w przemyśle spożywczym.
Procesowi mycia podlegają tylko butelki zwrotne (tu mówimy cały czas o butelkach z tworzywa). W chwili obecnej Tylko Coca cola i chyba Pepsi operują butelkami zwrotnymi 1,5 litra. Nie mam pewności czy są to PET-y czy jakieś inne tworzywo, ale na 99% tak. Oprócz tego na rynku są powszechne butle zwrotne z poliwęglanów ( nie PET), takie do wody do dystrybutorów typu Dar Natury czy Eden. Wszystkie wymienione przed ponownym użyciem wymagają umycia. Do tego celu potrzebna jest myjka butelek (różna w zależności od wielkości butelki oraz potrzebnej wydajności procesu mycia). Ponadto kąpiel myjąca jest roztworem specjalnego środka myjącego w wodzie zdatnej do picia, którego bazą jest NaOH, a który zawiera także: detergenty zwykle niskopieniące, środki zapobiegające naprężeniom wewnątrz tworzywa, kompleksory twardości wody i inne, w zależności od formuły stosowanej przez danego producenta. Tak więc w przemyśle spożywczym stosuje się wyłącznie mycie przy pomocy środków wodorozcieńczalnych. Do legalnego stosowania takiego środka wymagany jest atest PZH dopuszczający stosowanie środka do stosowania w przemyśle spożywczym. Po myciu konieczne jest spłukanie środka wodą zdatną do picia. Jest to ostatni etap procesu mycia butelek. Myjki przemysłowe są tak skonstruowane, że cały proces odbywa się w sposób ciągły. Temperatura procesu mycia max do 70 st. C, ale nie jestem pewien. W każdym razie na pewno nie więcej. Płukanie końcowe na zimno.
Po drugie: dlaczego nie myje się zwykłych PET-ów.
Przyczyna jest prosta: proces mycia byłby kosztowniejszy niż sama butelka. A oto więcej szczegółów o tym, gdzie są ukryte te koszty. W aspekcie technologicznym: inwestycja w myjkę (w setkach tysięcy jeśli nie milionach złotych), wydatki na środek myjący (sama soda się nie nadaje), koszt zużycia wody, koszt ścieków które w dodatku są alkaliczne i wymagają przynajmniej częściowej neutralizacji. Oczywiście można stosować kleje łatwo usuwalne, to nie jest żaden kłopot, ale to nie rozwiązuje problemu. Butelka musi być czysta przede wszystkim od środka!
W aspekcie logistycznym: koszt skrzynek do butelek zwrotnych- zwykłe PETy są pakowane w folię i już, koszt zwrotnego transportu butelek do producenta.
W aspekcie marketingowym: butelka PET, taka zwykła oczywiście, jest słaba i wystarczy ją lekko ścisnąć, aby powstało zagięcie (gdy jest już częściowo opróżniona). Pakowanie wyrobu w taką butelkę nie ma sensu bo nikt nie kupi napoju w takiej nienajnowszej butelce. Gdyby nawet uprzeć się i skupować z powrotem te butelki, to po sprowadzeniu ich do fabryki dużą część trzeba byłoby wyrzucić ze względu na uszkodzenia mechaniczne. Krótko mówiąc, byłoby to dodatkowe topienie pieniędzy w śmieci.
Można zapytać: opłata produktowa? Teraz coś w tej sprawie ruszono? Pamiętajmy: i tak w rezultacie płaci ją konsument finalny.
Mimo wszystko najważniejsze jest to, że te butelki po prostu nie nadają się do ponownego używania.
Po trzecie: mycie butelek PET dla potrzeb własnych.
Jeśli chcemy umyć sobie taką butelkę, to weźmy płyn do naczyń i umyjmy. W razie potrzeby mycia na większą skalę, nawet ręcznie, jeśli już tak bardzo nam na tym zależy, dobrze jest mieć profesjonalny środek do tego celu. Gdyby kogoś to zainteresowało to służę informacją skąd go zdobyć i co z nim zrobić. Nie polecam natomiast samodzielnego zestawiania takiego środka, bo jego składniki są zbyt drogie. No chyba że ma sie jakieś dojścia do niewielkich ilości. Natomiast gdyby ktoś chciał robić taki środek i sprzedawać go, to wtedy tak. Wtedy nie będzie problemem zakup surowców w beczkach. Wcześniej jednak dobrze byłoby zbadać rynek i znaleźć sobie klientów na swój produkt (przypominam że myje się tylko butelki zwrotne- zwykłe PETy nie)
MT
arte-mt_at_wp.pl
To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 08 May 2003 - 14:50:00 MET DST