Lista winnt@man.lodz.pl
[Lista archiwów] [Inne Listy]

Re: [WINNT] Obraz dysku i jego montowanie

To: winnt@man.lodz.pl
Subject: Re: [WINNT] Obraz dysku i jego montowanie
From: Krystek <spamtrap@krystek.art.pl>
Date: Thu, 26 Jan 2023 19:25:11 +0100
W dniu 23.01.2023 o 00:28, Adam pisze:
W dniu 2023-01-22 o 19:57, Roman Tyczka pisze:
On 22.01.2023 14:58, Adam wrote:
Jeden problem: idzie to bardzo powoli.
A ja myślałem, że linuxowy dd, nawet z opcją bs=[dużo megabajtów] idzie powoli.

Idzie tak szybko jak pozwalają dyski, oba, czyli source i target. Zapisujesz pewnie na HDD, to co się dziwisz Dziwisz? :-)


Zapisuję na dysku, na którym spokojnie (w normalnych warunkach) uzyskuję ok. 200MB/s - dysk serwerowy Exos Enterprice.
Trefny dysk podobny, tylko od WD.

Oba dyski teraz podpięte przez USB3, natomiast dysk docelowy jest podpięty do innej maszyny, idzie po LAN 1Gb.

Nawet, jak próbowałem testowo zgrywać na NVME to idzie niewiele szybciej, ok. 7MB/s, a dysk sporo potrafi, bo to 980 Pro i dobra płyta główna.

Po prostu wydawało mi się, że jak idzie transmisja sektorowo, to powinno być znacznie szybciej, niż kopiowanie logiczne (czyli plików), bo nie ma nakładu na otwieranie/zamykanie plików i na szukanie.

Wielokrotnie - czasem nawet kilka razy w miesiącu - zdarzało mi się migrować u klientów HDD do SSD i szło to błyskawicznie w porównaniu z tworzeniem obrazu dysku.
Mam zresztą u siebie sprzętową kopiarkę, idzie jeszcze szybciej.
Tym się sugerowałem.

A tu wychodzi, że niewiele, bo 3TB, to mi skończy kopiować prawie, że przed emeryturą ;)

No nic, jutro zobaczę czy skończył.
Najgorzej będzie, jak się urwie przed samym końcem.
Na razie mam skopiowanie ok. 760Gb.

A później jeszcze z tego obrazu muszę wyciągnąć pliki, bo to jakiś dziwny linux-raid-member z NAS STBP200, który normalnie nie da się zamontować pod linuxami. Ale GetDataBack widzi.

U mnie DD rescue działający w dystrybucji Linuksa SystemRescue (<https://www.system-rescue.org/>) zapisywał do obrazu prawie 2 tygodnie (z dysku 3,5 cala wewnątrz komputera na zewnętrzny dysk 2,5 cala podłączony przez USB) ;), ale udało się uratować dane. Zapisywałem obraz do pliku DD IMG, a potem przy pomocy narzędzia z pakietu QEMU obraz dysku DD IMG RAW przekonwertowałem do pliku VHD maszyny wirtualnej (<https://docs.openstack.org/image-guide/convert-images.html>), bo chciałem móc go uruchamiać (na dysku był zapisany system Windows XP Pro z plikami) w menadżerach maszyn wirtualnych.

Jak napisali przedpiścy DD IMG / RAW można podmontować pod Windows przez program OSFMount, a VHD najlepiej otwierać przez GUI 7-Zip (7-Zip FM), bo - o dziwo, taka ciekawostka - 7-Zip miał w nosie przypisane prawa dostępu do folderów systemowych i folderów użytkownika na obrazie maszyny wirtualnej i można było podglądać te foldery oraz otwierać z nich i kopiować pliki z poziomu Windows, pod którym się te dyski montuje. Gdy otwierałem obraz dysku z systemem Windows podmontowany w OSFMount to przy próbie dostania się do folderów użytkownika na tym zamonotwanym systemie (np. Moje dokumenty) Windows burzył się, że nie ma praw dostępu do zajrzenia do tych folderów. Oczywiście Linux też ma w nosie prawa dostępu do plików NTFS i można sobie otwierać katalogi użytkowników z obrazu dysku z systemem Windows.

K.

<Pop. w Wątku] Aktualny Wątek [Nast. w Wątku>