Lista pecet@man.lodz.pl
[Lista archiwów] [Inne Listy]

[PECET] Zestawienie mocy pobieranej przez CPU w spoczynku

To: pecet@man.lodz.pl
Subject: [PECET] Zestawienie mocy pobieranej przez CPU w spoczynku
From: "maniek" <maniek@bez.maila.bo.spamuja.smieciarze>
Date: Tue, 26 Nov 2013 20:31:08 +0100
Zakładam, że wszelkie zestawienia parametrów procesorów podają moc pobieraną (gdzie dla AMD najczęściej są to moce 45W, 65W, 80W, 95W, 125W, aż do 220W) w największym stresie (?)
http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=4672

Czyli np. kompresja 7z na wszystkich 6 rdzeniach, 100% mocy obliczeniowej całej wielordzeniowej jednostki (lub starszych 1-rdzeniowych) powoduje dopiero wygenerowanie takiej mocy? Dobrze jest mieć mocną jednostkę centralną pod warunkiem, że nie wiąże się to ze zwiększonym poborem prądu gdy nie ma stresu obliczeniowego, bo się człowiek za prąd nie wypłaci ;) Czyli włączony komp i sobie "chodzi" na luzie i jak to się będzie miało z poborem prądu w tym "lekkim" stanie.

Poszukuję więc zestawienia gdzie podane są moce "spoczynkowe"
Włączyliśmy PC, załadował się system i tyle.
Jakie wtedy są pobory mocy dla procesorów.
Żeby się nie okazało, że 2 rdzeniowa jednostka pobierze 3x mniej prądu niż 6 rdzeniowa w tej samej technologii. Bo jeżeli są to kosmetyczne sprawy gdzie nieobciążona jednostka 8 rdzeniowa pobiera np. 15% więcej energii względem jednostki 2 rdzeniowej obsadzonej takimi samymi rdzeniami.
Jak to w praktyce wygląda?
Bo jeżeli jest to góra naście procent więcej mocy pobieranej (w zestawieniu 2 rdzenie 6 rdzeni, 8 rdzeni) to nie ma o co szumu czynić i od razu można pchać się w jednostkę 6 rdzeniową aby raz na miesiąc szybciej sobie x264 skompresować :) Bo nie chodzi też o to aby w stanie bezstresowości dla CPU mieć wielki grzejnik z niego w pokoju i z licznika energii wiatrak.

<Pop. w Wątku] Aktualny Wątek [Nast. w Wątku>