Autor: Wojciech Krawczyński (wojtekk_at_uranos.cto.us.edu.pl)
Data: Mon 27 Sep 1999 - 21:32:47 MET DST


> "Wplyw przeszlosci geologicznej na rozmieszczenie surowcow mineralnych w
> Polsce"

  To "temat-rzeka". Zapewne w wiekszosci chodzi o surowce karbonskie, permskie, triasowe i trzeciorzedowe. Skaly tych okresow sa najbogatsze, jesli chodzi o zloza.
Z karbonem wiaza sie zloza wegla kamiennego powstale w czasie zderzania sie dwoch wielkich kontynentow: Gondwany i Laurussii (patrz Orlowski & Szulczewski "Geologia historyczna. Czesc I - paleozoik" str. 264-271, tez ryc. 102). Perm jest najbogatszym w Polsce okresem jesli chodzi o liczbe zloz. Zwiazane sa one glownie ze wzglednie plytkim srodkowoeuropejskim morzem cechsztynskim, ktore wdarlo sie na obszar "Polski" od polnocnego-zachodu (patrz ibidem str. 350-360, szczegolnie ryc. 129).
Triasowe zloza rud cynku i olowiu zwiazane z dolomitem kruszconosnym sa pewna pulapka, albowiem same okruszcowanie nie powstalo w triasie a pozniej, wykorzystujac jedynie porowatosc wtornego dolomitu jako osrodek krystalizacji. Poza tymi okresami jedynie trzeciorzed jest rownie bogaty w liczne zloza, przede wszystkim surowcow energetycznych (wegiel brunatny) powstalych z ladowych torfowisk na nizu polskim (patrz "Przewodnik do cwiczen z geologii historycznej" pod red. Orlowskiego wyd.II str.289-290) oraz zloz ewaporatow (sol kamienna, siarka rodzima, gipsy) i kaustobiolitow (ropa n., gaz z.) zwiazanych z morzem miocenskim, ktore wdarlo sie na obszar obecnego zapadliska przedkarpackiego od strony poludniowo-wschodniej (Karpat jeszcze nie byly wtedy w pelni uformowane) (patrz ibidem str. 292-293).

Niestety nie moge tutaj wszystkiego wyjasnic. Trzeba troche poczytac. Mysle, ze te podreczniki znajduja sie w prawie kazdej bibliotece, wiec nie bedzie z tym problemow. Pomocne moga byc rowniez podreczniki ogolnogeologiczne dla technikow, np. autorstwa W. Mizerskiego. Jesli cos bedzie niejasne sluze pomoca.

z pozdrowieniami
wk


To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 04 Mar 2004 - 20:46:57 MET