Trudne pytanie. Ja juz bardzo dawno (ponad 20 lat) nie miałem do czynienia z galwanotechniką).
Nie zetknąłem sie z nakładaniem powłok miedziowych na podłożu olowiowym. Wprawdzie wszystko mozna, galwanotechnik w przypadkach szczegolnych dobiera sklady i parametry kapieli metodą prób i bledow na stanowisku doswiadczalnym.
Co moge powiedziec:
- Trawienie podloza olowiowego. Mysle, ze mozesz rozwazyc kqpiele do usuwania zle nalozonych powlok olowianych w procesach olowiowania. Stosuje sie:
a/ dzialanie 20-proc. r-rem HNO3 w temp. 65 st.C;
b/ rozpuszczanie w mieszaninie skladajqcej sie z 10 cz. obj. kw. octowego i 10-20 cz. obj. wody utlenionej;
c/ elektrolitycznie w kqpieli zawierajqcej 10-15% NaOH w temp. 60-70 st. C, przy stosowaniu gestosci prqdu 1-3 A/dm2, katodami sq blachy stalowe.
- W procesach miedziowania stosuje sie dwa zasadnicze typy kqpieli: cyjankowe i kwasne-siarczanowe. A ponadto w bardziej ograniczonym zakresie stosuje sie kqpiele: fluoroboranowe, fluorokrzemianowe, sulfaminowe (amidosulfonowe), alkilosulfonianowe, szczawianowe, mrowczanowe, jodkowe, tiosiarczanowe, pirofosforanowe, rodankowe, winianowe, aminowe oraz kqpiele zawierajqce kompleksy kwasu etylenodwuaminoczterooctowego.
Mozliwosci jest duzo.
Gdybym ja mial probowac - poprobowalbym kqpieli fluoroboranowej, no moze alternatywnie amidosulfonowej.
Stosowane kqpiele fluoroboranowe zawierajq najczesciej Cu w ilosci 60-120 g/l w postaci Cu(BF4)2 i wolny kwas fluoroborowy w ilosci potrzebnej do utrzymania pH w granicach 0,3 - 1,7 , z tym ze wiekszym stezeniom miedzi odpowiadajq mniejsze wartosci pH. Kqpiele te pracujq w temp. 25-70 st.C przy duzych gestosciach prqdu 7-35 A/dm2 a nawet wiekszych. Pozqdane jest mieszanie powietrzem i utrzymanie duzej czystosci kqpieli.
W kqpielach amidosulfonowych skladnikiem podstawowym jest amidosulfonian miedziowy i kw. amidosulfonowy NH2SO3H. Kqpiele pracujq w temperaturze otoczenia przy gestosci prqdu 1 - 8 A/dm2 i pH 1-3. Z kqpieli mozna uzyskac powloki blyszczqce stosujqc takie dodatki blaskotworcze, jak zelatyna, kw. etylenodwuaminoczterooctowy, kw. sulfosalicylowy, inne.
Tak, czy inaczej poeksperymentuj.
W swojej odpowiedzi na Twoj post opieralem sie na pracy: Poradnik Galwanotechnika, praca zbiorowa WNT Warszawa 1985.
Lqcze pozdrowienia
Roman
moje pytanie dotyczy roztworu do trawienia ołowiu.
w procesie miedziowania jednym z etapów jest trawienie miedziowanych przedmiotow. o ile w ksiazce "galwanotechnika domowa" przedstawione sa roztwory do trawienia przedmiotow stalowych i miedzianych (badz stopow miedzi) to nic nie wspomina sie o trawieniu innych metali w tym olowiu. jesli ktos z grupowiczow wie jaki roztwor powinien byc stosowany to prosze o pomoc
p.s.
pozdrowienia dla wszystkich grupowiczow
--
To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7
: Thu 08 May 2003 - 14:48:51 MET DST