Autor: jester_at_ikar.mps.com.pl
Data: Tue 20 Jun 2000 - 16:59:44 MET DST


Witam wszystkich chemfanow!

Swego czasu pytalem na liscie o kwas malonowy, do reakcji oscylacyjnych.

Otoz mozna kupic go w pochu, na zamowienie, w cenie 120 zl netto za 100g. Na szczescie jeden z nauczycieli wykorzystal swoje znajomosci i w szkole znajduje sie kwas malonowy ze starych zapasow jakiejs uczelni. Ruski, bo ruski, ale dziala.

Co do reakcji, wykonalem najpierw opisana w ksiazce prof Plucinskiego, oparta na kwasie cytrynowym i Mn. Jezeli chodzi o obserwacje, to uwazam ze jest lepsza, niz reakcja Briggsa-Raushera. Zmiany barwy nie sa tak gwaltowne, i mozna nawet pokusic sie o obserwacje tego na spekolu.

Ta druga reakcja, ( niestety kw. malon. jest potrzebny ) jest zdecydowanie piekniejsza, jezeli chodzi o jej efekt wizualny. Jej obserwacja jest naprawde fascynujaca. Uwazam nawet, iz jest piekniejsza od wedrujacych fali reaktywnosci chemicznej, ktore to tez wykonalem. Powiniennem nadmienic, iz uzywalem niektorych odczynnikow o innym stopniu uwodnienia niz w przepisie, a reakcje wychodzily.

Dziekuje wszystkim chemfanom za pomoc :))).

BTW:
Podczas wykonywania reakcjii "zelazo piroforyczne" ( rozklad szczawianu zelaza ) zaobserwowalem ciekawy efekt - "gotujacy sie piasek" Bardzo drobny pyl szczawianu, ogrzewany nad palnikiem, wydziela CO2 ( o ile sie nie myle ). Gaz ten wydziela sie obficie na dnie probowki, unoszac ze soba spore ilosci pylu. Jezeli ktos z was rowniez zaobserwowal to zjawisko, niech da mi znac. Wyglada to dosyc ladnie, jakby wrzaca ciecz. Mozliwe ze zle sobie wyjasnilem mechanizm tego doswiadczenia. Prosze o ewentualne sprostowanie.

Pozdrawiam
Mateusz
jester_at_ikar.pl
www.ikar.pl/~jester


To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 08 May 2003 - 14:48:06 MET DST