Lista winnt@man.lodz.pl
[Lista archiwów] [Inne Listy]

Re: [WINNT] Thunderbird i VPN

To: winnt@man.lodz.pl
Subject: Re: [WINNT] Thunderbird i VPN
From: trybun <MxLeChSo@jahu.cb>
Date: Tue, 18 Aug 2020 12:01:00 +0200
W dniu 12.08.2020 o 10:45, Grzegorz Niemirowski pisze:
trybun <MxLeChSo@jahu.cb> napisał(a):
Nie bardzo rozumiem, piszesz że za pomocą proxy łatwiej ukryć rzeczywiste IP niż pod VPNem. Tymczasem masz stronę która demaskuje taką operację za pomocą proxy..

Moja pomyłka, źle zrozumiałem Twojego posta. Łatwiej namierzyć usera proxy.

Przy czym z tym proxy sprawa jest trochę skomplikowana. Proxy może działać w dwóch trybach. W jednym reaguje na standardowe komendy (metody) HTTP, takie jak GET czy POST. Jak dostanie taką komendę, może ją przesłać do docelowego serwera lub też odesłać plik z lokalnego cache'a. W takim trybie proxy ma duże możliwości ingerencji w ruch. Może nie tylko doklejać wspomniany nagłówek lub inne, ale też np. podmieniać pliki czy blokować określone treści. Drugi tryb mamy, gdy klient wyda komendę CONNECT. Wówczas proxy zestawia przezroczysty tunel do docelowego serwera i nie ingeruje w ruch. Dzięki CONNECT możemy tunelować dowolne protokoły, nie tylko ruch WWW. Poza tym CONNECT jest potrzebny żeby przenosić ruch HTTPS. Proxy nie może bowiem rozszyfrować SSL-a, więc nie może forwardować ruchu w pierwszym trybie. HTTPS zabezpiecza więc nas przed dodaniem nagłówka X-Forwarded-For lub innego, ułatwiającego śledzenie.

Wyjątek od powyższej reguły jest wtedy, gdy mamy proxy rozszyfrowujące SSL, ale wymaga to do działania żeby na komputerze klienta certyfikat proxy został ręcznie dodany do zaufanych. Spotyka się to w firmach. Admin instaluje pracownikom certyfikat proxy i wtedy możliwe jest kontrolowanie tego co robią w sieci, nawet jeśli używają HTTPS. Oczywiście wymaga to zablokowania routingu na świat, żeby nie mieli innej możliwości wyjścia do Internetu jak tylko przez firmowe proxy.

W każdym razie w typowych domowych warunkach, gdy nikt nie ingeruje w nasz system, używanie HTTPS pozwoli na taki sam poziom prywatności jak VPN.

Zaznaczę jeszcze, że powyższe rozważania dotyczą proxy typu HTTP. Są też proxy typu SOCKS, które działają podobnie jak proxy HTTP w trybie CONNECT.


Czyli koniec końców co konkretnie polecasz do rzeczywistego IP przy korzystaniu z poczty elektronicznej, - Proxy czy VPN? Te szczegółowe opisy niewiele mi mówią przy moim stopniu zaawansowania.


<Pop. w Wątku] Aktualny Wątek [Nast. w Wątku>