Najsłynniejsza sól tej ziemi na targach mineralien hamburg 2010
Wielki pokaz specjalny „Polska: minerały i inne kamienie“
33. Międzynarodowa Giełda Minerałów, Skamieniałości, Kamieni Szlachetnych i Biżuterii
3 – 5 grudnia 2010 na terenach targowych w Hamburgu
Kraj pełen niezmierzonych bogactw – tym jest Polska dla miłośników minerałów. Przez wiele wieków odkrywano tam niepowtarzalne znaleziska: najpiękniejsze okazy krzemienia, jakie można sobie tylko wyobrazić, fascynujące agaty, słynne sole kamienne, ale również przepiękne chryzoprazy. W ramach wielkiego pokazu specjalnego „Polska: minerały i inne kamienie“ na targach mineralien hamburg 2010 od 3-tego do 5-tego grudnia na terenach targowych w Hamburgu zostaną zaprezentowane spektakularne znaleziska z terenu Polski. Ogółem na tej czwartej pod względem wielkości giełdzie minerałów na świecie prawie 430 wystawców z kraju i z zagranicy zaoferuje swoje minerały, skamieniałości, ozdoby, kamienie szlachetne, literaturę fachową oraz sprzęt dla geologów.
250 kilometrów podziemnych chodników
Do absolutnie największych wydarzeń tego wielkiego pokazu zalicza się sól z kopalni Wieliczka. Nie bez przyczyny właśnie Wieliczka zalicza się do najsławniejszych na świecie kopalni soli i została uznana przez UNESCO za dobro światowego dziedzictwa. U podnóża Karpat pomiędzy Wieliczką na zachodzie i Tarnowem na wschodzie już w wieku XI i XIII miały być przyznawane przywileje na wydobywanie soli. Dzisiaj chodniki kopalni soli w Wieliczce dochodzą do głębokości ponad 320 metrów, ich długość osiąga prawie 250 kilometrów i łączą prawie 2.000 podziemnych komór wydobywczych i jezior.
Zagrożeniem jest wilgotność powietrza
W ramach pokazu specjalnego bryły soli znalezione w tej i innych kopalniach opowiedzą swoją własną historię. Ponadto fascynującą rzeczą będzie zobaczenie jak powstawały jej kryształy. Duży udział w procesie powstawania złóż soli miały kryształy halitu, który jest nadzwyczaj niestabilnym minerałem. Dlaczego tak jest, tłumaczy fakt, że właśnie z halitu uzyskuje się sól spożywczą. Już sam wzrost wilgotności w pomieszczeniu wystarczy, aby piękne kryształy zaczęły się „wyoblać”, a nawet rozpadać.
Kryształy dzięki górnictwu
Ponadto na przykładzie halitu można dostrzec, jak w ogóle dochodzi do ich powstania. Rozróżniamy przy tym fazę pierwotną i fazę wtórną. Pierwotne są te kryształy, które powstawały przez długi okres czasu bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Powstanie wtórnych kryształów (rekrystalizacja wtórna) jest związana z historią górnictwa. Stosowanie mokrych metod wydobywczych, czyli wypłukiwanie wielkich komór, doprowadziło wskutek krystalizacji do powstania olbrzymich ilości halitu.
Wieliczka jest najbardziej znanym miejscem występowania halitu. Jednak również w innych miejscach, jak na przykład w kopalni Solno, znaleziono niezwykłe kryształy. W dawnej kopalni soli Solno występuje również boracyt o sześciennych kryształach w kolorze od żółtego aż po zielony. Mierzą one maksymalnie 0, 8 centymetra. Kiedyś były zbierane sporadycznie i z niewielu egzemplarzy pozostało ich już niewiele.
Co pasjonuje doświadczonych zbieraczy?
W Polsce jest wiele kopalń i złóż, a najciekawsze znalezione okazy będą zaprezentowane na targach mineralien hamburg. I tak na przykład z rejonu Krakowa i śląska pochodzą cenne egzemplarze takich minerałów jak galenit, cerusyt i melanteryt. Ponadto w okolicach Olkusza znajdują się miejsca występowania sfalerytu. Również doświadczeni i wymagające zbieracze będą zachwyceni widokiem koncentrycznych, następujących po sobie warstw sfalerytu, galenitu i markasytu.
15.000 kilometrów po 400 agatów
Imponująco wyglądają również skamienieliny drewna oraz jaspis i agaty z Doliny Kłodzkiej. Wiele z prezentowanych na pokazie specjalnym okazów to efekt pasji jednego człowieka, Grzegorza Krajewskiego. Pracuje on jako elektronik w Akademii Górniczo-Hutniczo w Krakowie, a jego pasją jest poszukiwanie minerałów i skamieniałości. Jego zbiór prawie 400 agatów, pochodzący ze żwirowisk w dolinie ścinawki, to wynik siedmiu lat poszukiwań i 24 wypraw, w trakcie których przebył on prawie 15.000 kilometrów. Niektóre z jego najpiękniejszych egzemplarzy będą pokazane w ramach targów mineralien hamburg.
Kolejną atrakcją pokazu specjalnego, w którym udział weźmie również renomowane polskie Towarzystwo Geologiczne "Spirifer", będą najpiękniejsze bursztyny z Polski, niezwykły okaz chryzoprazu, godne zobaczenia żywice i niepowtarzalne krzemienie.
Targi mineralien hamburg 2010, największy pokaz minerałów w Europie Północnej, będą otwarte od 3-go do 5-tego grudnia codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00 na terenach Targów Hamburskich. Cena biletu wejściowego na 33 giełdę „Internationale Börse für Mineralien, Fossilien, Edelsteine und Schmuck” wynosi 10 euro (ulgowa 8 euro), bilet rodzinny oraz bilet trzydniowy kosztują po 18 euro. Dzieci w wieku od 6 do 15 lat płacą 5 euro. Codziennie od godziny 15.00 można będzie nabyć bilety last minute za 5 euro.
Redakcja: Saskia Ostermeier, tel.: 040/3569-2445, fax: 040/3569-2449,
e-mail: saskia.ostermeier@hamburg-messe.de
Kontakt: Oficjalne Przedstawicielstwo Targów Hamburskich w Polsce
Ul. Gibalskiego 21
01-190 Warszawa
Tel. 22 620 71 98
Fax: 22 245 43 42
E-mail: info@eurotargi.com
Received on Thu Nov 18 09:38:26 2010
To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.8 : Thu 18 Nov 2010 - 12:32:00 MET