Autor: Krzysztof Wnęk (wielki_at_dune.art.pl)
Data: Wed 11 Apr 2001 - 21:45:39 MET DST


  1. Wzgorze Wyrak

Czytając ksiazke "Zbieramy mineraly i skaly" czytajac opowiesci autorow o grejzenach z Wyraka mozna sie "podniecic" na mysl o znalezieniu wspanialych mineralow. rzeczywistosc jest zupelnie inna. Grejzen jako skale mozna pozyskac jako okaz, bardzo ladny :) sam mam. Ale jako okaz bedacy skarbnica wielu mineralow widocznnych makroskopowo i nadajacych sie do kolekcji to raczej odradzam. Naprawde nic ciekawego. Cos ciekawego napewno znajdziecie pod mikroskopem ale musicie zrobic plytki cienkie.

2. Chryzopraz

Wystepownaie tego mineralu zwiazane jest z formacja rezydualnych zloz niklu (np. Szklary i Zabkowice, Marlborough Creek - Australia, Goyaz-  Nowa Kaledonia, Lipovka - Ural)

3. Literatura n/t siarczków

Jezeli chodzi o mineraly "kruszcowe" nieozownym podrecznikiem jest ksiazka pt.: "Wybrane materialy do cwiczen z petrografii rud" Adama Piestrzynskiego. Podrecznik dostepny na AGH w budynku A0 polecam udac sie do autora czyli kierownika Zakladu Rud w/w autora. Polecalbym odwiedzenie biblioteki zakladu rud na A0 AGH gdyz tam znajdziesz interesujace informacje na temat "przemian zachodzacych w mineralach siarczkowych pod wpływem wietrzenia" w szeregu prac dyplomowych.

Pozdrawiam
K. Wnek


To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 04 Mar 2004 - 20:52:56 MET