Autor: Piotr Gieszcz (piogie_at_albit.geo.uw.edu.pl)
Data: Mon 24 Nov 1997 - 11:49:13 MET


On Tue, 18 Nov 1997, Marcin =?UNKNOWN-8BIT?Q?Cima=B3a ?= wrote:

> Czy orientuje sie Pan, w terminach gield
> mineralogicznych?
 

  Tylko warszawskich i postaram sie podac na liste jak bede znal dokladny termin. Planowana jest w XII'97 i III'98 na Politechnice, byc moze IV/V u nas tj. na Wydziale Geologii, moze cos jeszcze...

  Z tymi meteorytami to sliska sprawa. Identyfikacja metalowego jest raczej banalna i moze ja zrobic kazdy. Trzeba go przeciac, wypolerowac i wrzucic do kwasu - na troche. Wszystkie meteoryty maja uklad krysztalow zelaza (dokladniej FeNi) ukladajacy sie w charakterystyczny wzor, co powinno byc widac na podtrawionym przekroju.

  Identyfikacja meteorytu kamiennego z pewnoscia wymaga dobrego mikroskopu polaryzacyjnego, byc moze spekrometru, byc moze bardziej jeszcze dziwnych urzadzen, no i sporych kwalifikacji identyfikujacego. Mimo tego nawet, czeste sa przpadki sporne, nie dajace jednoznacznych odpowiedzi - vide przyklad meteorytow marsjanskich, ktore wymagaly niesamowitych wrecz badan a nadal sa kontrowersyjne.   

  Najwiekszy czarodziej-geolog nie powie, nawet biorac do reki kawal kamienia - TO METEORYT. On moze powiedziac co najwyzej: to mi wyglada na...

Zdalna identyfikacja czegokolwiek jest raczej trudna. Szczegolnie mineralow, szczegolnie meteorytow. Polecam wszelkiego rodzaju gieldy, na ktorych mozna spotkac ludzi kompetentnych (czasem?? mozna! :) i przedyskutowac taka sprawe. Wyniki oczywiscie nie sa wiazace, ale czasem mozna sie sporo dowiedziec.

Zyczac owocnych badan

            /\
      /\  /    \          Piotr Gieszcz
    /    \       \        e-mail:
  /        \       \      piogie_at_geo.uw.edu.pl
    mente et malleo

To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 04 Mar 2004 - 20:43:25 MET