Autor: Michal J. Bielecki (gjbielec_at_pol.pl)
Data: Fri 21 Jun 2002 - 20:34:56 MET DST



Witam!

Mam kilka pytań dotyczących ogniw galwanicznych.

A to na początek:

Skąd bierze się potencjał w ogniwie Daniella , Zn/CuSO4/Cu, Zn/H2SO4/Cu Pt/FeCl3//Kl/Pt

Wg może to być tak:

  1. Po złaczeniu Zn z Cu większa część elektronów przechodzi na elektrode miedzianą a więc elektroda Cu uzyska jakiś ładunek ujmny a elek. Zn dodatni. A więc potencjały mamy. Jest to tzw. termoelektryczność. Taki proces może zachodzić w w ogniwie Daniella , Zn/CuSO4/Cu, Zn/H2SO4/Cu.
  2. Między metalem a elektrolitem zachodzi: jony metalu wchodzą w elektrolit i odwrotnie jony elektrolitu w metal. Ustala się stan równowagi. W zależności w którą wstrone ten stan jest przesunięty potencjał elektrody może być większy lub mniejszy wzglendem elektrolitu. Na przykład dla cynku potecjał jest niższy a dla platyny większy. A wiec jeśli zanurzymy dwie złączone blaszki (np. Pt-Zn) w elektrolicie (np. H2SO4) uzyskamy potencjały. Taki proces może zachodzić w ogniwie Daniella , Zn/CuSO4/Cu, Zn/H2SO4/Cu i Pt/FeCl3//Kl/Pt
  3. Elektrolit zawierający jon metalu z którego jest zbudowana elektroda a atomami elektrody zachodzi: M(n+)(r) +ne- < = > M)(0) (s). Taki proces zachodzi chyba w ogniwie Daniella (Zn/ZnSO4//CuSO4/Cu). Efekt termoelektryczny przesuwa Cu(2+) +2e-< = > Cu(0) reakcje w prawo a Zn(2+) + 2e- < = > Zn(0) w lewo. A więc taki proces moze zachodzić równierz w ogniwie Zn/CuSO4/Cu.

Czy w dowolnym elektrolicie następuje równowaga jony metalu - jony elektrolitu?

W podręcznikach z elektrochemi (które posiadam) jest bardzo mało informacji na ten temat. Może ktoś zna jakąś książke w której w miare prosto i jasno będzie opisane skąd biorą się potencjały. Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc.

Pozdr

MB


To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 08 May 2003 - 14:51:38 MET DST