Autor: Michal J. Bielecki (gjbielec_at_pol.pl)
Data: Wed 22 May 2002 - 19:36:17 MET DST



 Dziekuje wszystkim za podane sposoby , jak widze prostego sposobu nie ma - sprawdza sie haslo jednego z kolegow : na trudny problem jest proste rozwiazanie - bledne . A czy np w sanepidze zrobili by badanie takiej probki - bez zbednych pytan ( oczywiscie odplatnie )? - jesli ktos by sie orientowal to prosze o odp. , pozdrawiam i dziekuje jeszcze raz za porady , Maciek

Jest taki jeden sposób. Ta metoda była podana na forum przez jednego z grupowiczów. Nie wiem jaka jest czułość reakcji. Pozwole sobie tą metode napisać (a raczej wkleić).

  1. METANOL Do kolbki szklanej,pojemnosci 100 cm3, wlewa sie 20 cm3 spirytusu badanego, kolbke zamyka korkiem, w ktorym tkwi rurka szklana dwa razy zgieta pod katem prostym o spadajacem ramieniu na 75 cm dlugosci,zanurzonem w cylinderku z podzialkami.Kolbe ogrzewa sie na plomieniu malym i oddestylowuje 2 cm3. Do 1 cm3 destylatu dodaje sie 4 cm3 rozcienczonego kwasu siarkowego (10%) i po ochlodzeniu wsypuje potrochu 1 g sproszkowanego nadmanganianu potasowego silnie sklocajac. Gdy zabarwienie fiolkowe zniknie,przesacza sie przez suchy saczek,a gdyby przesacz byl cokolwiek zabarwiony, ogrzewa lagodnie przez kilka sekund az do zupelnego odbarwienia.Po ochlodzeniu wlewa sie pipetka 3 do 5-ciu kropel powyzszego plynu do 0.5 cm3 swiezo przyrzadzonego i ochlodzonego roztworu,skladajacego sie z 0.02 g gwajakolu (orto metoksy-fenol) i 10 cm3 kwasu siarkowego 20%, znajdujacego sie w szkielku zegarkowem, polozonem na papierze bialym.Nie nalezy spuszczac kropel z pipety do odczynnika ze zbyt duzej wysokosci,ale pipete trzymac jaknajblizej powierzchni odczynnika. Gdy w ciagu 2-ch minut nie powstanie zabarwienie czerwone, oznacza to, ze w badanym spirytusie niema alkoholu metylowego.

pozdrawiam

MB


To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 08 May 2003 - 14:51:28 MET DST