Autor: Ewa K. Andersen (ewaa_at_topsoe.dk)
Data: Tue 12 Dec 2000 - 11:50:10 MET



"Rubber Bible" jest standardowym wyposazeniem kazdego laboratorium na tzw.
zachodzie.
Na uniwersytecie, na ktorym studiuje (Technical University of Denmark),
"Merck Index" mozna zabrac ze soba na pisemny egzamin z chemii, bo ktozby
wymagal uczenia sie suchych liczb na pamiec, skoro zawsze mozna je znalezc w ksiazce. A chodzi o to, zeby dobrze zapoznac sie z tego typu dzielami i potrafic w kazdej chwili i bez problemu znalezc potrzebne informacje, a nie wkuwac tony liczb, ktore i tak za chwile uleca. Tak przynajmniej pamietam system nauczania z liceum w Polsce.

Witam!

Wszelkie dane - zarowno struktura, własciowsci oraz synteza i dane fizykochemiczne roznych zwiazkow mozna znalezc w Biblii chemika organika czyli "Merck Index" 12th ed.
Dane dotyczace struktury digitoxiny (patrz raczej digitalin) znajduja sie na
stronie 533 i 534.
Natomiast struktura i własciwosci "oleandrin" znajduje sie na str. 1171. A tak w ogole to zachecam wszystkich do zakupu tej ksiazki. Jest to bodajze jedyna tak obszerna materialowo i zarazem jak na zagraniczna ksiazke bardzo tania pozycja.
Jeszcze jako student sprowadzalem do Polski kilka egzemplarzy dla zainteresowanych studentow.
Ksiazka ta w twardej oprawie zawiera monografie o ponad 10.000 substancji (organiczne, nieorganiczne, biochemiczne), oprocz tego zawiera dzial "Name reactions" z 450 reakcjami imiennymi. Zawiera tez szereg indeksow. Dwa lata temu placili?my ok 160 zl za jeden egzemplarz. Z tego co się orientuje, to wyszla takze wersja na CD, ale to juz nie ta wartosc bibliofilska, choc informacje latwiej wyszukac.

Pozdrawiam

Tomasz Holband
ADEVIQ - S.P.I.N.


To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 08 May 2003 - 14:48:36 MET DST