Autor: Wojciech Szczepankiewicz (wojtex_at_zeus.polsl.gliwice.pl)
Data: Tue 22 Aug 2000 - 09:58:17 MET DST


Witek Mozga wrote:

> > > "Przemy lenia na temat tworzenia program›w przewiduj cych
> > > przebieg i wynik organicznych reakcjichemicznych".
> > >
> >
> > Gdzie jest ten artykul na Chemfanie, nie moglem znalezc.
> > Wojtej
>
> http://pc69.wbc.lublin.pl/ChemFan/Oprogramowanie/mysli.html
>
>
> Witek Mozga
>

Dziekuje Witku za wskazanie miejsca.
To jest ciekawy artykul, ktory pokazuje trudnosci zwiazane z symulacja reakcji chemicznych za pomoca ograniczonego zbioru regul. Reguly te dotycza zasadniczo wlasciwosci czasteczek na "wejsciu" do reaktora chemicznego. Dodaje sie jeszcze tzw. wplyw srodowiska i probuje wyekstrapolowac zbior produktow. Pawel (autor pracy) dochodzi do wniosku, ze nie ma regul, ktore pozwolilyby rozwiazac zadanie generalnie, denerwuje sie na orbitale i hybrydyzacje, nazywajac te pojecia bzdurami. W ten sposob brnie w matnie - ani reguly klasyczne, ani mechanika kwantowa nie pozwalaja dobrac sie do mechanizmow reakcji chemicznych w sposob efektywny.
Co zrobic, aby wydostac sie z tego slepego zaulka. Po pierwsze, nie mozna pominac mechaniki kwantowej. Po drugie nie mozna pominac mechaniki statystycznej.
Proba laczenia tych dwoch stron rzeczywistosci, prowadzi do fundamentalnego pytania: jaka NAJMNIEJSZA kolbe, z NAJMNIEJSZA iloscia czasteczek reagentow, trzeba wziac, aby zaszla reakcja chemiczna w zadanych warunkach?
Uswiadomienie sobie tej skali jest punktem wyjscia do prob symulacji reakcji chemicznych, pozwala stawiac cele rozwojowe dla metod obliczeniowych mechaniki kwantowej i daje nadzieje na znalezienie granicy przy ktorej zaczyna obowiazywac mechanika statystyczna i termodynamika.
Przy okazji. Taki "pinball"... jesli prosta gra potrafi zasymulowac (niezle zasymulowac) zachowanie sie zbioru kulek poddanych zewnetrznym silom, to gdyby tym kulkom "dopisac" pewne walsciwosci - moze moglibysmy symulowac reakcje chemiczne???
Pozdrowienia,
Wojtek

--
* Wojciech Szczepankiewicz
* Silesian University of Technology, Gliwice, Poland
* mailto:wojtex_at_polsl.gliwice.pl
* http://zeus.polsl.gliwice.pl/~wojtex

To archiwum zostało wygenerowane przez hypermail 2.1.7 : Thu 08 May 2003 - 14:48:10 MET DST