Lista winnt@man.lodz.pl
[Lista archiwów] [Inne Listy]

Re: [WINNT] Czym obecnie backupować Win10?

To: winnt@man.lodz.pl
Subject: Re: [WINNT] Czym obecnie backupować Win10?
From: Adam <a.g@poczta.onet.pl>
Date: Sun, 17 Jun 2018 16:08:59 +0200
W dniu 2018-06-17 o 12:36, z pisze:
W dniu 2018-06-16 o 19:44, Poldek pisze:
Nie potrafię rzucić światła, ostatnio nie klonowałem Win10, ale klonowałem wcześniej przy pomocy darmowego programu Clonezilla i działało.


Tak dla podtrzymania tematu :-)

Kiedyś za czsów XP (ale chyba i nowsze są na to podatne) zrobiłem sobie krzywdę klonując Clonezillą (czy innym programem) system z maszyny produkcyjnej. Wszystko było w porządku i klon się udał do momentu gdy podpiąłem oba dyski razem w celu zgrania danych z pozostałych partycji.

Można podpinać bez problemu, tylko trzeba pamiętać o kolejności podłączania dysków i partycji przez OS (najpierw primary, potem secondary itd)


Z tego co mądrzy którzy to naprawiali mówili zrozumiałem że istniej coś takiego jak "podpis dysku"
Programy klonujące przepisują wszystko razem z tym podpisem.


UUID

Windows ma taki feler że jak takie dwa dyski spotkają się w odpalonym systemie to potrafią się zmienić ścieżki dostępu z c:\.... na d:\... i taki system już potem sam nie wstanie.


Wstanie, o ile prawidłowo się podłączy - czyli np. dla magistrali IDE nowy dysk jako master dla pierwszego kanału.

Czy to nadal jest aktualne?
Coś mi świta że Ghost ma taką dodatkową opcję której trzeba specjalnie użyć aby temu zapobiec. Oczywiście początkujący o tym nie wiedzą i też mają problemy.

Czy windowsy w XXI wieku mają nadal ten FELER?

To nie feler, lecz pożyteczny dodatek.
Ghost OIMW nie działa z GPT.


Bo z tego co pamiętam to Linuxy się Clonezzlillą klonowały bezproblemowo


Linuksy od pewnego czasu w pliku fstab używają UUID. Ma to swoje wady w przypadku ręcznych wpisów (długi ciąg znaków: można się pomylić), ale i ma zalety - nieważne, jak podłączysz dyski (w sensie przez jakie kontrolery i w jakiej kolejności), to linux i tak odnajdzie swoje partycje.


PS. A co z oprogramowaniem firmowym np. Samsunga? Kilka razy już przenosiłem system na SSD ale bałem się tej "kolizji" i wolałem nie ryzykować. JEST BEZPIECZNE?


Programy firmowe mają jeden problem: gdy OS-ów jest więcej, niż jeden oraz w sytuacjach, gdy na dyskach jest bardziej skomplikowany układ partycji, to nie radzą sobie - zgłaszają niemożność przeniesienia danych. Poza tym jest OK - działają niezawodnie.


--
Pozdrawiam.

Adam

<Pop. w Wątku] Aktualny Wątek [Nast. w Wątku>